0

آیا رشته معدن در دانشگاه آزاد راحت هستش؟

سوال شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) در رشته مهندسی معدن توسط علی گیلانی
پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) توسط خانم میلانی

معادن یکی از منابع غنی لازم و ضروری برای زندگی بشر به شمار می‌رود، و از گذشته تا کنون انسان‌ها، مواد معدنی در معادن را استخراج می‌کردند. رشته مهندسی معدن برای استخراج نوین مواد معدنی به وجود آمده است. مهندسان معدن ناظر بر استخراج این منابع هستند. رشته مهندسی معدن نیز از رشته‌های مهم و کاربردی در کشور ما محسوب می‌شود. 

در سال‌های اخیر صنایع و معادن ۲۵ درصد از اقتصاد ایران را تشکیل داده است. کار در معدن جز ۱۰ شغل سخت دنیا محسوب می‌شود. رشته مهندسی عمران برای اولین بار در انگلستان به عنوان رشته‌ای آکادمیک در دانشگاه‌ها ارائه شد. 

رشته مهندسی معدن در زیر گروه دو رشته ریاضی و فیزیک قرار دارد. درس‌های ریاضی، فیزیک و شیمی از دروس تخصصی رشته مهندسی معدن است. 

دانشگاه آزاد اسلامی هر ساله در رشته مهندسی معدن دانشجو می‌پذیرد‌. دوره تحصیل این رشته در دانشگاه آزاد چهار سال است و هشت ترم دارد. دانشجویان رشته مهندسی معدن در دانشگاه آزاد ملزم هستند که ۱۴۰ واحد درسی پاس کنند. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه آزاد به شرح زیر است

  • دروس عمومی ۲۰ واحد
  • دروس پایه ۳۲ واحد
  • دروس اصلی ۳۵ واحد
  • دروس تخصصی ۳۳ واحد
  • دروس اختیاری ۲۲ واحد

دروس تخصصی رشته مهندسی معدن در دانشگاه آزاد عبارت است از:

اصول استخراج معدن

ارزیابی ذخایر معدنی

نقشه برداری معدنی

آب‌های زیرزمینی

ژئوتکنیک

ژئوشیمی اکتشافی

چاه پیمایی

حفاری اکتشافی

ژئوفیزیک اکتشافی

تجزیه مواد معدنی

زمین‌شناسی ایران

مینرالوگرافی

کانی شناسی نوری

سنگ شناسی

برداشت زمین شناسی

کانی شناسی توصیفی

کارتوگرافی و کاربرد عکس‌های هوایی

شهریه دانشگاه آزاد به صورت شهریه ثابت و شهریه متغیر از دانشجوهای رشته مهندسی معدن دریافت می‌شود. شهریه ثابت که مقدار آن ثابت است و در هر ترم باید پرداخت شود تا دانشجویان بتوانند انتخاب واحد کنند. شهریه متغیر که

 به ازای هر واحد درسی با توجه به رشته تحصیلی، عملی و نظری بودن واحدهای درسی متفاوت است. 

مبلغ شهریه ثابت از سال آغاز تحصیلی در رشته مهندسی معدن در دانشگاه آزاد ثابت است و تا پایان دوره تحصیلی افزایش پیدا نمی‌کند. اما مبلغ شهریه متغیر در هر ترم افزایش پیدا می‌کند. ثبت نام رشته مهندسی معدن در دانشگاه آزاد در مرحله اول به صورت مجازی است و بعد دانشجو باید حضوری به دانشگاه مراجعه کند و مدارک‌اش برای ثبت‌نام تحویل دانشگاه بدهد. دانشجویان می‌توانند برای ثبت نام در مهرماه و بهمن ماه اقدام کنند. 

در صورتی که علاقه به ادامه تحصیل در رشته مهندسی معدن دارید می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد هم در دانشگاه آزاد اقدام نمایید. رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد دو سال است. 

گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی معدن در دانشگاه آزاد عبارت است از:

مهندسی معدن گرایش فرآوری مواد معدنی

مهندسی معدن گرایش اکتشاف معدن

مهندسی معدن گرایش اطتخراح معدن

مهندسی معدن گرایش مکانیک سنگ

مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست

تونل و فضاهای زیرزمینی 

همینطور که توضیح داده شد امکان تحصیل رشته مهندسی معدن در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، و تحصیل این رشته در دانشگاه آزاد برای علاقه‌مندان به رشته مهندسی معدن، بسیار راحت است. دانشگاه آزاد مهندسان باسواد و متخصص را برای کار در معادن، تحویل جامعه می‌دهد. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما