0

دانشگاه های دارای رشته مهندسی کشتی سازی

سوال شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) در رشته مهندسی کشتی توسط مریم

کسی میشناسه رشته مهندسی کشتی سازی رو کجا میشه خوند؟پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) توسط خانم میلانی

رشته مهندسی کشتی سازی درواقع ساخت و تعمیر کشتی است. و ساخت و تعمیر کشتی یک فن نیست بلکه یک علم است که باید صورت آکادمیک فرا گرفته شود. پس کار کردن در این حرفه نیاز تحصیلات کلاسیک و دانشگاهی دارد. رشته مهندسی کشتی سازی در کشور عزیزمان از رشته‌های نوپا مهندسی است. 

برای تحصیل در رشته مهندسی کشتی سازی باید کنکور زیر گروه ریاضی شرکت کنید. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی مجموع ظرفیت رشته مهندسی کشتی سازی ۲۸۰ نفر بوده است. در دوره روزانه ظرفیت این رشته ۱۹۰ نفر و در دوره نوبت دوم (شبانه) ۶۰ نفر و در پردیس‌های خودگردان ظرفیت پذیرش این رشته ۳۰ نفر است. دانشگاه آزاد اسلامی هم رشته مهندسی کشتی سازی را هر ساله ارائه می‌دهد. 

نحوه تحصیل در رشته مهندسی کشتی سازی فقط از طریق شرکت در کنکور و آزمون است و بدون کنکور نمی‌توان در این رشته تحصیل کرد. همچنین برای قبولی در رشته مهندسی کشتی سازی باید رتبه کنکور شما بسیار عالی باشد. 

لیست دانشگاه‌ها و ظرفیت آن‌ها در رشته مهندسی کشتی سازی به شرح زیر است:

  • دانشگاه خلیج فارس بوشهر، با ظرفیت ۵۰ نفر
  • دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، با ظرفیت ۳۵ نفر
  • دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، با ظرفیت ۳۵ نفر
  • دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان، با ظرفیت ۲۰ نفر
  • دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، با ظرفیت ۳۰ نفر

تمام دانشگاه‌های فوق در دوره‌ی نوبت دوم (شبانه) هم دانشجو می‌پذیرند. 

مهندسان کشتی سازی باید مدام روی آب باشند و عمده کار آن‌ها در کشتی است. پس باید توانایی ماندن بر روی آب و شرایط ساحلی داشته باشند. دروس ریاضی و فیزیک برای رشته مهندسی کشتی سازی ضروری است، همچنین تسلط بر زبان انگلیسی برای موفقیت در این رشته لازم و ضروری است. داشتن توانایی بدنی بالا و سلامت جسمانی و غواصی برای دانشجویان رشته مهندسی کشتی مفید است. 

رشته مهندسی کشتی در زیر گروه یک گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک قرار دارد. و درس‌های مهم آن فیزیک و ریاضی است که دانش آموزان باید در این دروس درصد خوبی کسب کنند. 

ضریب دروس اختصاصی کنکور ریاضی فیزیک برای رشته مهندسی کشتی سازی عبارت است از:

شیمی با ضریب ۲

فیزیک با ضریب ۳

ریاضی با ضریب ۴

دوره تحصیل رشته مهندسی دریا در دانشگاه در مقطع کارشناسی چهار سال و دارای ۸ ترم است. دانشجویان  در این مقطع ملزم هستند که ۱۴۰ واحد درسی پاس کنند. 

واحدهای درسی دوره تحصیلی مهندس کشتی سازی عبارت است از:

دروس عمومی ۲۰ واحد

دروس پایه ۲۲ واحد

دروس اصلی ۴۲ واحد

دروس تخصصی ۴۱ واحد

دروس انتخابی ۱۵ واحد

همینطور که در بالا گفتیم رشته مهندسی کشتی سازی در دانشگاه‌های تاپ کشورمان ارائه می‌شود و پیشرفت صنعت دریایی و حمل و نقل کشور،  باعث رواج رشته مهندسی کشتی سازی شده است. و تعداد دانشجویان این رشته بیشتر می‌شود. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما