1

بازار کار رشته مهندسی کشتی سازی چگونه است؟

سوال شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) در رشته مهندسی کشتی توسط هادی صبحانی

آقا من ترم یک مهندسی کشتی سازی دارم میخونم بازار کارش چطوره بیرون؟پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 3 ماه پیش (1400 ,6 تیر) توسط خانم میلانی

رشته مهندسی کشتی یکی از رشته‌های پرطرفدار مهندسی است، که داوطلبان زیر گروه ریاضی علاقه زیادی به این رشته دارند. مهندسی کشتی رشته تحصیلی است که به طراحی، تولید و توسعه کشتی‌های دریایی و قایق‌ها می‌پردازد. دانشجویان این رشته با هدف تعمیر و نگه‌داری موتور کشتی به عنوان مدیر فنی کشتی تربیت می‌شوند.

دانشجویان بعد از پایان رساندن دانشگاه باید یک دوره کارآموزی بر روی کشتی‌های اقیانوس پیما در خارج از کشور بگذرانند. از دروس تخصصی رشته مهندسی کشتی سازی در دانشگاه می‌توان به تکنولوژی کشتی، مهندسی دریا، آرشیتکت کشتی، مکانیک، تحلیل سازه‌ها، علم مواد و شناخت فلزات، ماشین‌های محرکه، ریاضیات مهندسی و فیزیک موج اشاره کرد. 

مهندس کشتی می‌تواند با توجه به تخصص و دانش‌اش در سازمان‌ها و شرکت‌های صنایع دریایی، شرکت نفت و گاز و شرکت‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار می‌شوند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی والفجر و کارخانه کشتی‌سازی صدرا اشاره کرد. 

برخی از شرکت‌ها مثل شرکت ملی نفتکش ایران در دانشگاه‌ها در رشته مهندسی کشتی بورسیه می‌پذیرد. علاقه‌مندان به بورسیه می‌توانند از این راه اقدام کنند تا پس از اینکه درس‌شان در دانشگاه تمام شد مشغول به کار می‌شوند و شغل‌شان تضمین شده، است. 

در چند سال اخیر به دلیل داشتن مرز‌های آبی گستره و اهمیت بسیار زیاد حمل و نقل  در کشور ما رشته مهندسی کشتی شرایط مطلوبی دارد و بازار کار مناسب و خوب برای مهندسان کشتی فراهم شده است. مهندسان کشتی باید از سلامت جسمانی بالایی برخوردار باشند، و باید به سفرهای بلند مدت در دریا علاقه داشته باشند. 

در هر کشتی تجاری پنج مهندس کشتی با عناوین مهندس یک تا مهندس پنج وجود دارد. مهندس کشتی که تازه وارد است و تجربه زیادی ندارد مهندس ۵ است و هر چقدر که ارتقا پیدا کند و پس پیشرفت، مهندس ۱ می‌شود. 

مهندس کشتی باید توان تحمل کار زیاد و سفرهای طولانی دریایی را داشته باشد. مهندس کشتی باید در دروسی مثل ریاضی و فیزیک قوی باشند. مهندس کشتی، ساعت کاری مشخصی ندارد. محل کار مهندسی کشتی در شهرهای ساحلی است و آن‌ها باید بتوانند آمادگی زندگی در این نواحی را داشته باشند. 

وظایف اصلی مهندس کشتی:

  • راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری موتور کشتی
  • نظارت و مدیریت امور فنی کشتی
  • اطمینان از ایمنی و کارایی کارکرد موتورها، تجهیزات و سیستم‌های دریایی 

 

میزان حقوق و درآمد مهندسان کشتی با توجه به خصوصی بودن یا دولتی بودن سازمان، سمت کاری، سابقه کار، سختی کار و سطح تحصیلات متفاوت است‌. اما به طور کلی با توجه به سختی‌هایی که مهندسان کشتی متحمل می‌شوند و دوری آن‌ها از خانواده‌های‌شان، درآمد نسبتا بالایی دارند. 

در این مطلب همانطور که مشاهده کردید در مورد بازار کار رشته مهندسی کشتی پرداختیم. تیم حرفه‌ای دانشیار

 در صدد این است که به سوالات شما در زمینه بازار کار مهندسی کشتی پاسخ بدهد. دانشیار مشاور دلسوز و رایگان شما عزیزان است. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما