0

رشته برق ساختمان خوب است

سوال شده 7 ماه پیش (1399 ,25 اسفند) در رشته برق توسط leila
دوستانی که رشته برق ساختمان خوندین لطفا راهنماییم کنید


پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 5 ماه پیش (1400 ,3 خرداد) توسط خانم میلانی

معرفی رشته برق ساختمان

رشته برق ساختمان مثل سایر رشته‌های زمینه صنعت بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضی استوار است. رشته برق ساختمان یکی از گرایش‌های رشته برق است. این رشته یکی از رشته‌های کاردانش است، که مخصوص پسران است و طرفداران زیادی دارد.

دانش آموزان پس از اتمام اول دبیرستان می‌توانند وارد هنرستان شوند و رشته برق ساختمان را انتخاب کنند. افرادی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل هستند، می‌توانند این رشته را تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته ادامه دهند. 

آشنایی با شغل برق‌کاری

اگر به انجام کارهای فنی علاقه دارید و استعداد ذاتی در انجام کار‌های برقی دارید، شغل برق‌کاری مناسب شما است. شغل برق‌کاری انجام کلیه امور مربوط به سیم‌کشی برق منازل، ادارات و مراکز صنعتی را شامل می‌شود. 

شغل برق‌کاری شامل دو دسته کلی می‌شود، ۱- برق‌کار عمومی که با ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری بیشتر سروکار دارند. ۲- برق‌کار صنعتی که با برق‌کاری سیستم‌های کارخانه بیشتر درگیر هستند. 

یک برق‌کار موفق باید دقیق و ریزبین باشد و به جزئیات نیز توجه کند. همچنین باید مسائل ایمنی حیاتی و دستور العمل‌های ایمنی را رعایت کند. و لباس مخصوص به کار داشته باشد. برق‌کار همیشه باید وسایل کار خود را به همراه خود داشته باشد. 

وظایف برق‌کار عبارت است از:

  • آشنایی با تجهیزات ایمنی و حفاظتی
  • نصب و سیم‌کشی دستگاه‌های حفاظتی
  • راه اندازی و تعمیر موتورهای الکتریکی
  • نصب و سیم کشی مدارهای الکتریکی
  • نصب و سیم کشی تابلوهای توزیع برق
  • طراحی و نصب سیستم‌های برقی و روشنایی
  • طراحی، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق
  • نصب و سیم کشی تجهیزات حفاظتی

یک برق‌کار حرفه‌ای باید مهارت‌ها و دانش‌های مورد نیاز این کار را داشته باشد. از جمله مهارت‌های لازم می‌توان به توان بدنی مناسب، مهارت‌های ارتباطی مناسب، آگاهی از اصول و دستورالعمل‌های ایمنی در کار، توانایی کار تیمی و مهارت‌های عملی خوب اشاره کرد. 

شغل برق کاری مناسب چه افرادی است؟

در انتخاب شغل عواملی همچون ویژگی شخصیتی، علایق، مهارت و شرایط جامعه نقش موثری دارد. شغل برق کاری ساختمان برای افرادی مناسب است که به کارهای فنی و عملی علاقه زیادی دارند. همواره توجه و دقت فراوانی باید داشته باشند. 

شغل برق کاری ساختمان در کشور ما از درآمد نسبتا خوبی برخوردار است. هر چقدر برق کار تخصص و تجربه بیشتری داشته باشد و کیفیت کار او بهتر باشد، درآمد بیشتری خواهد داشت. 

به طور کلی می‌توان گفت رشته برق ساختمان یکی از گرایش های دوره فنی حرفه‌ای است و رشته خوب و مناسبی است. که فقط از طریق هنرستان می‌توان وارد این رشته شد. رشته برق ساختمان، همانطور که توضیح داده شد بازار کار خوبی هم دارد. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما