0

رشته برق چه شغل هایی دارد؟

سوال شده 7 ماه پیش (1399 ,25 اسفند) در رشته برق توسط سجاد عبدی
من در مرحله انتخاب رشته هستم لطفا رشته برق رو بهم چند نمونه معرفی کنید چه شغل هایی رو میشه رفت اگه اینو انتخاب کنم؟


پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 5 ماه پیش (1400 ,3 خرداد) توسط خانم میلانی

یکی از رشته‌های مهندسی، مهندسی برق است، که در کشور ما علاقه‌مندان زیادی دارد. فارغ التحصیلان بعد از ۴ سال  دوره کارشناسی که درس‌شان تمام می‌شود، مهندس برق می‌شوند. و به عنوان مهندس برق وارد بازار کار می‌شوند. و به عنوان مهندس برق در جامعه معرفی می‌شوند. 

مهندسی برق یکی از مشاغل مهم و کلیدی صنعت برق به شمار می‌رود. داشتن تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک از الزامات ورود به شغل مهندسی برق می‌باشد. در کشور ما گرایش‌های تخصصی مختلفی برای مهندسی برق ارائه شده است. 

مهندس برق با توجه به گرایش تحصیلی خود می‌تواند در نیروگاه‌ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن)، صنایع نظامی و صنعتی، سازمان‌های حوزه مخابراتی و در بخش‌های دولتی و خصوصی مشغول کار شوند. و از مزایا و حقوق بالا برخوردار شوند. 

برای مهندسی برق، موقعیت‌های فراوانی برای اشتغال و بازار کار وجود دارد. مهندسان برق می‌توانند با راه انداختن کارگاه‌های مخصوص کسب و کار کوچکی برای خود و دیگران فراهم کنند. 

با توجه به اهمیت و رشد چشمگیر صنعت برق در کشورمان، استخدام مهندسان برق، رو به افزایش است. و نسبت به سایر رشته‌های مهندسی، بازار کار نسبتا بهتری دارد. البته این نکته لازم به ذکر است که، افرادی جذب و استخدام می‌شوند که افرادی توانمند و جویای کار باشند. 

اگر مهندسان برق در بخش خصوصی مشغول به کار شوند، حقوق و درآمد متفاوتی دارند. هر شرکتی با توجه توان مالی و عوامل دیگر میزان حقوق و مزایا کارمندان را تعیین می‌کند. 

مهندس برق با توجه به محل کار خود، ساعات کاری متفاوتی دارد. مثلا اگر در سازمان یا شرکت‌ها مشغول به کار شوند، ساعت کاری او از ۸ صبح الی ۵ بعدظهر است. اگر مهندس برق در پروژها‌ی خصوصی مشغول به کار شوند، ساعت کاری مشخص و معینی ندارند. 

وظایف مهندسان برق، تحقیق، طراحی و توسعه ابزار و تجهیزات الکترونیکی در صنایع مختلف است. مهندس برق معمولا با گروهی از مهندسان و تکنسین‌های مختلف روی پروژه کار می‌کند. در نتیجه مهندس برق باید کار گروهی و تعامل را به خوبی آموزش دیده باشند. 

شغل مهندسی برق برای افرادی مناسب است، که خلاق و بااستعداد هستند. و به کارهای فنی و عملی علاقه دارند. و می‌توانند مسائل سخت را حل کنند، مناسب است. 

 در نتیجه می‌توان گفت بستر کار برای مهندسان برق فراهم شده است. فارغ التحصیلان بعد از اتمام درس و دانشگاه می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند. و در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی و سازمان‌ها و نیروگاه‌ها مشغول به کار شوند. مهندسان برق در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی از مزایا و حقوق خوبی برخوردار هستند، همه‌ی این عوامل باعث شده‌است که متقاضیان این رشته زیاد شوند. اما لازم به ذکر است که شرط لازم همه‌ی این حقوق و مزایا داشتن تجربه، سواد زیاد و استعداد است. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما