0

رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی چیست؟

سوال شده 7 ماه پیش (1399 ,25 اسفند) در رشته مهندسی فناوری اطلاعات توسط مولایی
فناوری اطلاعات پزشکی رو یه توضیح خلاصه میدهید لطفا


پاسخ شما
ایمیل شما نزد ما محفوظ میباشد

پاسخ ها

0
پاسخ داده شده 5 ماه پیش (1400 ,3 خرداد) توسط خانم میلانی

رشته فناوری اطلاعات به وسیله انجمن فناوری آمریکا تعریف شده است‌. این انجمن آمریکایی این رشته را این گونه تعریف کرده است، که  رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات به مطالعه، طراحی، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری رایانه می‌پردازد. 

فناوری اطلاعات، با موضوعاتی مثل استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد. دانش فناوری اطلاعات را با دانش فناوری رایانه اشتباه نگیرید این دو علم متفاوت است. که دارای شباهتی هم می‌باشند.

 اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک فرض کنیم و علم فناوری اطلاعات را مشابه صنعت حمل‌ونقل فرض کنیم این یعنی فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر است. علم فناوری اطلاعات در پنج حوزه جمع‌آوری، ذخیره‌ سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربردی دارند. 

هدف از رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی این است که بین ICT و حوزه بهداشت و درمان و استفاده از خدمات فناوری اطلاعات(  جمع‌اوری، ذخیره و بازیابی، ارسال، پردازش و بازنمایی اطلاعات ) در حوزه سلامت و پزشکی تعامل ایجاد کند. 

رشته‌ مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی یکی از گرایش‌های کارشناسی ارشد است. و در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های معروف ایران مثل دانشگاه تهران ارائه می‌شود. این رشته توسط اساتید مجرب و باتجربه در دانشگاه تهران تدریس می‌شود. طول دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی دو سال است. 

تعداد کل واحدهای رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی ۳۳ واحد است. دروس اصلی ۱۵ واحد و دروس اختیاری ۱۲ واحد است و پایان‌نامه ۶ واحد است.

دانشجویان در رشته مهندسی فناوری اطلاعات مهندسی، در زمینه‌های پزشکی از راه دور، سیستم‌های اطلاعات سلامت، سیستم‌های هوشمند در سلامت و مدیریت و سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات در سلامت تخصص پیدا می‌کنند. 

دروس اصلی رشته‌ مهندسی فناوری اطلاعات مهندسی:

 1. اصول فناوری اطلاعات
 2. اصول مدیریت و برنامه‌ریزی استراتژیک
 3. روش تحقیق
 4. سیستم‌های اطلاعات بهداشتی
 5. کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی
 6. دروس اختیاری رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی:
 7. طراحی و مدیریت بانک‌های اطلاعات پزشکی
 8. کاربرد سیستم‌های هوشمند در پزشکی
 9. سازمان و مدیریت بیمارستان
 10. اقتصاد بهداشت و درمان
 11. تحلیل سیستم‌ها برای مدیریت اطلاعات بهداشتی - پزشکی
 12. روش‌های دسته‌بندی، فشرده‌سازی و ذخیره‌ سازی اطلاعات پزشکی - بهداشتی 

بازار کار رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی

رشته فناوری اطلاعات پزشکی، رشته‌ای نوپا و جدید در کشورمان است. که با توجه به تعداد بیماران و افزایش تعداد بیماری‌های مختلف، نیاز به نیروی کار در این رشته افزایش یافته است، 

در نتیجه رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی بازار کار بسیار خوبی در کشورمان دارد. 

زمینه‌های شغلی رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی عبارتند از:

کارشناس مدیر بخش فناوری، برنامه نویسی نرم‌افزارهای حوزه پزشکی و سلامت، متصدی بخش پذیرش مراکز بهداشتی درمانی. 

همینطور که در بالا توضیح داده شد رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی از رشته‌های جدید و جذاب است که در چند سال اخیر در کشورمان باب شده است و طرفداران این رشته روز‌به‌روز در حال افزایش است. 

در این مطلب تلاش کردیم مطالب مفید و کاربردی در مورد رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی خدمت شما داوطلبان گرامی ارائه دهیم. 


تبدیل سوابق کاری به مدرک معتبر
دیدگاه شما